Pielęgnowanie Eszewerii

Eszewerie, czyli domowe sukulenty, które pokocha każdy!

Kwiaty są nieodłącznymi towarzyszami naszego życia. Lubimy się nimi otaczać, przyjmować je w prezencie, jak i wręczać bliskim osobom przy wielu nadarzających się okazjach. Jedni lubią kwiaty cięte, inni doniczkowe. Rośliny hodujemy zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Jeśli jesteś miłośnikiem hodowli roślin doniczkowych „na parapecie”, mamy dla Ciebie ciekawą propozycję kwiatów domowych, jakimi są eszewerie.

Dla kogo idealne będą Eszewerie?

Eszeweria to kwiat mało wymagający, dlatego świetnie nada się dla osób, które „nie mają ręki do kwiatów”, często zapominają je podlewać i nie lubią nadmiernie ich pielęgnować. Rośliny te należą do rodziny sukulentów i potrafią gromadzić wodę w liściach, stąd nie są wrażliwe na suszę. Choć są malutkie, mogą się bardzo szybko rozrastać. Idealne będą zarówno do domu, mieszkania, jak i biura. Polubią się z nimi osoby zapracowane i zapominalskie, gdyż eszewerie nie reagują przesadnie na ewentualne błędy w pielęgnacji.

Jak podlewać sukulenty?

Jeśli zadajesz sobie pytanie, jak podlewać sukulenty, odpowiedź jest prosta – oszczędnie. Nie wolno dopuścić do przelania tych roślin! Zapotrzebowanie na wodę eszewerii jest bardzo słabe. Sprawdzoną radą jest lekkie przesuszenie ziemi przed każdym podlaniem. Zimą tak naprawdę nie trzeba podlewać jej wcale albo bardzo oszczędnie. Wodę należy lać bezpośrednio na ziemię, absolutnie nie na rozety liści.

Eszeweria – porady pielęgnacyjne

Tak naprawdę nie musimy się w tym akapicie za dużo rozpisywać, gdyż sukulenty te nie są wymagające w uprawie, jak i pielęgnacji. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad, a rośliny te będą z nami przez długie lata:

1. Podlewanie:

Jak powyżej, sukulenty wolą poczuć lekką suszę niż nadmiar wody, co może powodować gnicie korzeni.

2. Umiejscowienie:

Koniecznie muszą stać w słonecznym, jasnym miejscu. Latem bez obaw można trzymać je na zewnątrz, natomiast zimą powinny stać w pomieszczeniu w temperaturze 5-10 st. C.

3. Nawożenie:

Nie wymagają częstego nawożenia, a wręcz nawozi się je bardzo rzadko. Najlepszy będzie nawóz przeznaczony do kaktusów, podobnie jak rodzaj ziemi.  W okresie od października do lutego nie należy nawozić ich wcale.

4. Szkodniki:

Szkodniki atakują eszewerie bardzo rzadko, czasem mogą pojawiać się mszyce na kwiatach lub tak zwane wełnowce.

Niewymagająca eszeweria – rozmnażanie i przesadzanie:

Można ją rozmnażać z nasion lub poprzez oddzielanie rozet bocznych, rzadziej z sadzonek liściowych. Podczas przesadzania eszewerii, należy używać piaszczysto-gliniastego podłoża i niewielkich płaskich doniczek. Najlepsze osłonki i doniczki na sukulenty znajdziesz w naszym sklepie:

Stwórz własną oryginalną kolekcję sukulentów

Warto dodać, że znanych jest ponad 150 gatunków eszewerii oraz bardzo duża liczba mieszańców.  Liście mogą być gładkie lub omszone, w różnych odcieniach od zielonego po różowe. Jeśli uważasz, że jest to roślina idealna dla Ciebie, możesz bez trudu stworzyć własną niepowtarzalną kolekcję. Rośliny te kwitną od stycznia do października i mogą mieć różne kolory kwiatów – żółte, pomarańczowe, róże, czerwone, jak i wielokolorowe.

Najlepsze osłonki i doniczki na sukulenty
znajdziesz w naszym sklepie